Czy można cofnąć zgodę na rozwód bez orzekania o winie?

Jeżeli czytasz ten wpis to najprawdopodobniej Twoje małżeństwo się rozpadło i nie widzisz już szans żeby je uratować. Być może pod wpływem małżonka została podjęta przez Ciebie decyzja o rozwodzie bez orzekania o winie. Nie do końca była Ci ona na rękę ale nie chciałeś robić kłopotów bliskiej Ci kiedyś osobie – dlatego się na to wszystko zgodziłeś. A teraz tego żałujesz. Uważasz, że wyłączną winę za rozpad Waszego małżeństwa ponosi ta druga strona. I zastanawiasz się czy możesz tę swoją zgodę w jakiś sposób cofnąć …

Takich sytuacji jak ta opisana powyżej wśród moich Klientów jest wiele. Często wynika to z braku gruntownego przemyślenia decyzji o rozwodzie oraz bycia pod dużym wpływem drugiego małżonka. Z tego względu swoją decyzję odnośnie sposobu zakończenia małżeństwa warto zawsze omówić z kimś bezstronnym.

Swoją zgodę na rozwód bez orzekania o winie możesz złożyć zarówno przed sądem na rozprawie jak i we wcześniej złożonych pismach procesowych. Istotne jest jednak to, że aby sąd mógł orzec o rozwodzie bez orzekania o winie to na moment wydania wyroku, musi posiadać na to zgodę obojga małżonków.

W praktyce oznacza to więc, że możesz cofnąć swoją zgodę na rozwód bez orzekania o winie aż do wydania przez sąd wyroku rozwodowego. Masz więc pełne prawo do tego żeby zmienić swoje zdanie.

A co jeśli w sprawie składana była apelacja? Tutaj też nie masz czym się martwić. Swoją zgodę możesz odwołać także w postępowaniu apelacyjnym.

Jak widać, nie ma tutaj sytuacji bez wyjścia. Sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się latami. Niesprawiedliwe byłoby więc odbieranie Ci możliwości zmiany zdania w zakresie orzekania o winie.

Pozdrawiam,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *