Czy można zrzec się prawa do alimentów?

Jakiś czas temu pewna osoba zwróciła się z takim zagadnieniem: były partner tej osoby w zamian za pewne ustępstwa zaproponował, że zrzeknie się prawa do alimentów na dzieci, które pozostają pod opieką tej osoby. I tu pojawiło się pytanie – czy takie zrzeczenie jest w ogóle ważne?

Napiszę krótko – mój rozmówca (którego płeć celowo pomijam) ma słuszne wątpliwości. Prawa do alimentów nie można się zrzec w żaden sposób. Nie można ani poprzez oświadczenie przed notariuszem, ani w wyroku rozwodowym, ani nawet w osobnej umowie.

Już pominę fakt, że nie można zrzec się prawa do alimentów w imieniu małoletnich dzieci 🙂 nawet gdyby w jakieś alternatywnej rzeczywistości wykreowanej w hollywoodzkim filmie o polskich alimentach było to możliwe, nadal pojawiałby się problem – na taką czynność trzeba by mieć zgodę sądu rodzinnego. A czy sąd udzieliłby takiej zgody? Szczerze wątpię. Zrzekanie się alimentów w imieniu dzieci nie odbywa się w ich interesie. Sąd takiej zgody by nie udzielił.

Szczęśliwie, rozpatrujemy tylko tą „naszą” rzeczywistość.

Jaka więc istnieje możliwość? Rodzic/były małżonek może zrezygnować z wystąpieniem do sądu o alimenty, a jeśli ma już je zasądzone wyrokiem albo w akcie notarialnym (są rodzice, którzy dobrowolnie zgadzają się na alimenty w ten sposób) może nie występować do komornika z wnioskiem o egzekucję alimentów. Ale to jest jego/jej wolna wola. Nie może prawnie zobowiązać się, że tego nie zrobi, wszystko zależy od poziomu zaufania pomiędzy obiema osobami. Może więc i oszukać drugą osobę.

 

Pozdrawiam serdecznie

Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *