Ile czasu trwa rozwód?

Jeśli zastanawiasz się nad wystąpieniem do sądu z pozwem o rozwód, to zapewne jednym z Twoich głównych pytań jest to ile potrwa ta cała sprawa? Pół roku? Rok? A może wszystko uda się zakończyć na jednej rozprawie? Na to pytanie nie ma niestety jednej prawidłowej odpowiedzi. Poniżej wymieniam jednak kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc 🙂

Jedno w sprawach rozwodowych jest pewne – sąd nie wyda wyroku rozwodowego zanim nie przesłucha obojga małżonków. W Twojej sprawie odbędzie się zatem przynajmniej jedna rozprawa. Niestety czasem sami małżonkowie przyczyniają się do konieczności wyznaczenia przez sąd dodatkowych rozpraw, o czym szerzej pisałam tutaj.

Na wyznaczenie pierwszego terminu Twojej rozprawy rozwodowej poczekasz najpewniej kilka miesięcy od skierowania do sądu pozwu. To jednak ile dokładnie czasu będzie trwał Twój rozwód zależy od kilku czynników, m.in. od tego czy:

  • rozwodzisz się z orzeczeniem o winie czy bez orzeczenia o winie,
  • macie dzieci, a jeśli tak to czy jesteście zgodni co do tego jak ma wyglądać opieka nad nimi i ich utrzymanie,
  • jesteście zgodni co do podziału majątku wspólnego,
  • ilu świadków będziecie powoływać,
  • będziecie powoływać świadków mieszkających zagranicą,
  • zarówno Wy jak i świadkowie będziecie się pojawiać na rozprawach,
  • zeznania Wasze jak i świadków będą składane zwięźle.

Jeżeli przykładowo któryś ze świadków pomimo wezwania nie stawi się w sądzie, konieczne będzie wyznaczenie kolejnego terminu jego przesłuchania. Dla Ciebie oznacza to kilka miesięcy oczekiwania na następną rozprawę.

Generalnie im bardziej zgodni co do rozwodu, opieki nad dziećmi i podziału majątku są małżonkowie tym większe jest prawdopodobieństwo, że sprawę uda się szybko zakończyć. Im więcej kwestii spornych tym dłużej potrwa całe postępowanie.

Jak widać rozwód może zakończyć się podczas jednej rozprawy, a może także potrwać kilka ładnych lat. Konieczne jest więc, żebyś uzbroił się przy tym w cierpliwość 🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *