Nagrania w sprawie o rozwód

Zapewne słyszałeś (albo wiesz z własnego doświadczenia) że małżonkowie rozwodzący się w konflikcie sięgają do wszelkich możliwych argumentów, aby udowodnić swoje racje. Sięgną po chociażby SMSy, wydruki z Fejsbuka, a nawet po nagrania rozmów małżonka, jeśli takie posiadają. Tylko czy te ostatnie nie sprawią im więcej kłopotu lub pożytku? Sprawdźmy.

Najpierw przypatrzmy się razem zaletom dowodu z takiego nagrania. Załóżmy, że posiadasz nagranie rozmowy świadczącej o tym, że małżonek Ciebie zdradza. Albo z nagrania wynika, że używa wobec Ciebie przemocy. Taka rozmowa może okazać się kluczowa, jeśli odsłucha ją sędzia, ponieważ może wziąć Twoją stronę. Oczywiście, o ile uzna takie nagranie za dowód w sprawie. A nawet jak nie uzna go za dowód, może i tak zmienić jego postrzeganie sprawy. To duża zaleta.

Ale pojawia się problem – co jeśli małżonek nie wiedział że jest nagrywany? Tak będzie w większości przypadków. W końcu rozmowa mogła być przez Ciebie tak sprowokowana, aby w nagraniu małżonek powiedział to, co mu zaszkodzi. Jak w takiej sytuacji sąd potraktuje nagranie?

Sądy mogą na ten problem zapatrywać się różnie. Każda sprawa jest inna i każdy sędzia może mieć zupełnie inny pogląd na nagrywanie małżonka. Jednakże jest coś, czym można spróbować przekonać sędziego w Twojej sprawie. Jest nim stanowisko Sądu Najwyższego. Posiada on duży autorytet wśród innych sędziów, a jego wyroki często są brane przez nich pod uwagę w prowadzonych przez nich sprawach.

W jednym z wyroków Sąd Najwyższy uznał, że nawet jeżeli nagrań dokonywano bez wiedzy jednego z rozmówców, nie dyskwalifikuje to całkowicie takiego dowodu. Jeśli jego autentyczność nie została zakwestionowana i jeśli nie jest to jedyny dowód w sprawie, to takie nagranie może być dopuszczone przez sąd jako dowód.

Oczywiście nie znaczy to, że po przedstawieniu takiego wyroku sędzia w Twojej sprawie automatycznie uzna nagranie za dowód w sprawie i że wygrasz sprawę. Pamiętaj, że sędzia ma doświadczenie. Odsłucha rozmowę wiele razy aby się upewnić, że nagranie nie jest sterowane przez drugą stronę. Może to być dość łatwe dla niego.

Jeżeli więc posiadasz w swojej sprawie nagranie dotyczące małżonka, odsłuchaj je kilka razy. Zastanów się, w jakiś świetle stawia małżonka, i czy przypadkiem nie szkodzi także Tobie. Może będzie warte wykorzystania w sądzie.

A jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z nami. Razem zastanowimy się nad nim.

Pozdrawiam serdecznie

Cezary

8 skomentowano “Nagrania w sprawie o rozwód

  1. Pani Karolino,

   Jak najbardziej warto się nad nimi zastanowić – o ile nie są jedynym dowodem przeciw mężowi 🙂

   Pozdrawiam serdecznie!

 1. Witam .
  Bardzo ciekawy blog napewno przyda się nie jednej zainteresowanej osobie.

  Chciałabym zasięgnąć porady czy nawet podpowiedzi co do mojej sprawy o rozwód.
  Po 19 latach postanowiłam złożyć pozew rozwodowy o nadużywanie alkoholu przez męża jak i jego przemoc psychiczna i fizyczna . Moim świadkiem jest moja siostra .
  Nigdy niezglaszalam żadnego incydentu na Policję jak i nie zakładałam niebieskiej karty . Zylam w takim strachu , że nawet nie myślałam o tym .Zawsze dawałam mu szansę na zmianę .
  Ze związku mamy dwójkę dzieci 14 i 19 lat uczące się . Córka nienawidzi !!! ojca dla syna sytuacja jest obojętna ( chociaż uważam inaczej).
  Dopiero od sierpnia 2016 roku coś we mnie pękło gdyż mąż po raz kolejny uderzył mnie w głowę gdy prowadzilam auto niestety nie wezwalam Policji ale postanowiłam w koncu coś robić . I po mimo, że dos,lo do zdrady z mojej strony nie cofnę się .Trafiłam do poradnii dla współuzależnionych chodzę na mitingi Al- Anon i napewno odwiedze psychologa bo psychicznie już nie wytrzymuje .
  Opisalam w skrócie moja sytuację a oto pytania :
  – chciałabym podać koleżankę za świadka jednak ona mieszka w Danii a nie będzie mogła przyjechać na sprawę do Polski . Co moglabym zrobić aby mogła być przesluchana na miejscu tam gdzie mieszka ?
  – mam nagranie awantury z mężem gdzie słychać i nasza mała córkę . Nagranie uwidacznia pijanego męża jego wyzwiska wobec mnie jak i córeczki oraz poniżanie mnie . Jednak po 10 latach bardzo to boli i boję się dołączać jako dowód ?
  – czy mając świadka – siostrę i ewentualnie koleżankę z Danii – dodatkowo zaświadczenie z poradnii współuzależnionych no i od psychologa może nie będę zmuszona prosić o dołączenie tego nagrania jako dowodu ?
  Jeżeli chodzi o te zaswiadczenia z poradnii co powinno byc ujęte i jak mam dołączyć do sprawy ? Czy może mogłabym prosić w trakcie sprawy Sądu o dolaczenie tych zaświadczeń jako dowody ?

  – myślałam również o zeznaniach córki ona jako jedna jest świadkiem jak mąż mnie bił nie wiem czy mogłabym? i jak to zrobić ? i czy mam jej się zapytać czy jest w stanie zeznawać ?(miałam dużo zdjęć po takich pobiciach jednak zostały skasowane)
  Dodam , że mąż nie zgadza się na rozwód .Uważa , że nie ma nic sobie do zarzucenia.
  Dziękuję za jakikolwiek odpowiedź.
  Z poważaniem Marysia.

  1. Pani Marysiu,

   Koleżanka przebywająca w Danii jak najbardziej może być świadkiem. Wtedy może zostać przesłuchana w urzędzie konsularnym.
   Świadkami w sprawie rozwodowej mogą być tylko dzieci, które ukończyły 17 lat. Wynika z tego, że tylko 19-letnie dziecko może być przesłuchane przez sąd.
   Ciężko mi ocenić, czy nagranie będzie niezbędne w sądzie bez bliższych informacji. Jeśli jest na nim uwiecznione zachowanie pijanego męża, na pewno warto rozważyć się jego posłużeniem.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

 2. Dodam , że nie mam żadnego faceta to był jednorazowy występek . Ja mam już dość i chce odczuć wewnetrznego spokoju .

 3. Witam , dziękuję za szybką odpowiedź.Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące konsulatu .
  Mam rozumieć , że koleżanka dostanie pismo aby stawiła się do konsulatu w Danii w zwiazku ze złożeniem zeznań . Wypytuje się z tego względu iż nie chciałabym aby musiała brać wolne w pracy tym bardziej , że pracuje na umowę zlecenie . I czy te zeznania będą wiązać się z jakąś opłata ?
  Pozdrawiam .

  1. Pani Marysiu,

   Jeśli złoży Pani wniosek o przesłuchanie koleżanki za pośrednictwem konsulatu, konsulat ją wezwie na wskazany przez Panią adres. Zeznania złożone w konsulacie przez Pani koleżankę nie powinny się wiązać z żadną dodatkową opłatą.

   Pozdrawiam serdecznie
   Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *