Rozwód bez orzekania o winie

W poprzednim wpisie wspomniałem, jakie są konsekwencje walki o winę małżonka w sprawie rozwodowej. Jednakże czasem żadna strona nie ponosi winy, albo małżonkowie chcą się po prostu rozejść bez konfliktu. Wtedy mogą żądać rozwodu bez orzekania o winie. Jakie są konsekwencje rozwodu bez niczyjej winy?

Nie wiem jak u was, ale u mnie święta minęły szybko. Ani się obejrzałem, a Sylwester tuż tuż. Tym razem spędzę go w domu, chcę wreszcie odpocząć 🙂 ale nim odpocznę, napiszę o rozwodzie bez orzekania o winie, tak jak zapowiadałem w poprzednim wpisie (link tutaj).

Jeśli czytasz uważnie wpisy, zapewne pamiętasz, że sędzia w wyroku rozwodowym ma obowiązek ustalenia, czy któryś małżonek ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Jeśli uzna, że któreś z was ponosi winę, zapewne o niej orzeknie. Możecie ponosić oboje, może ponieść jedno z was, ale może nie ma niczyjej winy, że się rozwodzicie?

Jest jeszcze jedna możliwość – na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. Jest więc warunek: musicie oboje chcieć rozwodu bez winy.

No dobrze, załóżmy że sąd wydaje wyrok gdzie nie stwierdza niczyjej winy. Co dalej? Jakie są konsekwencje braku winy w wyroku rozwodowym?

1) Pierwsza konsekwencja wiąże się z prawem do alimentów. Jeżeli sąd nie orzeka o winie żadnego z małżonków – oboje małżonkowie mogą żądać alimentów od drugiej strony tylko i wyłącznie jeśli znajdują w niedostatku.
2) Drugą konsekwencją jest okres, w którym można pobierać te alimenty. Obowiązek alimentacyjny wygasa w razie zawarcia przez małżonka pobierającego alimenty nowego małżeństwa, bądź z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Ten ostatni termin sąd może teoretycznie przedłużyć, ale tylko ze względu na jakieś wyjątkowe okoliczności.

Perspektywa na korzyści finansowe jest więc mniejsza, ale w praktyce rozwody bez orzekania o winie zapadają szybciej. Sprawy, gdzie małżonkowie chcą udowodnić winę „tego drugiego”, mogą ciągnąć się nawet kilka lat. Może warto jednak czasem wyciągnąć rękę na zgodę i rozejść się w pokoju?

Opowieść o tym, czym jest „niedostatek”, zostawię na inny wpis. Abyś miał/a powód wrócić na bloga 🙂

Pozdrawiam serdecznie
Cezary

2 skomentowano “Rozwód bez orzekania o winie

 1. Witam . Złożyłam pozew o rozwód z powodu przemocy psychicznej i fizycznej oraz nadużywanie alkoholu przez męża. Doszliśmy do porozumienia z mężem i uzgodnilismy zgodnie ze chcemy zakończyć zza porozumieniem stron ( nie dokonca jestem zgodna z mężem jednak nie chciałabym rozgrzebywac bolesnych ran ) . Mamy ustalona już pierwsza datę rozprawy . Jak moglibyśmy to zrobić aby zakończyć tą sprawę zza porozumieniem stron ? Jak to zrobić ? Czy po mimo tego będziemy przesłuchani przez Sąd ?

  1. Pani Mario,

   Niezależnie od tego, o co Pani wnosi przed Sądem, Sąd ma obowiązek przesłuchać w sprawie rozwodowej oboje małżonków.

   Pozdrawiam serdecznie
   Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *