Usprawiedliwione potrzeby dziecka

W poprzednim wpisie poruszałam kwestię zasądzenia alimentów od dziadków. Pojawiło się tam określenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Dzisiaj postanowiłam szerzej opisać Ci to zagadnienie.

Na próżno szukać w ustawach wyjaśnienia czym są te „usprawiedliwione potrzeby” dziecka. Jest to pojęcie nigdzie nie zdefiniowane. Sąd decydując o tym czy dana potrzeba jest usprawiedliwiona czy też nie, szczegółowo analizuje każdą sprawę.

No dobrze, ale jakie kryteria bierze przy tym pod uwagę?

Przede wszystkim sąd bierze pod uwagę stopę życiową rodziców. Zakres usprawiedliwionych potrzeb powinien być ustalony w taki sposób, aby w przypadku ich zaspokojenia stopa życiowa dziecka była taka sama jak stopa życiowa rodziców. Im większe więc możliwości zarobkowe rodziców, tym szerszy będzie zakres usprawiedliwionych potrzeb dziecka.

Przy ustaleniu usprawiedliwionych potrzeb dziecka bierze się pod uwagę również indywidualne cechy dziecka, takie jak m.in. jego:

• wiek,
• stan zdrowia,
• kierunek szkolenia.

Jeżeli Twoje dziecko jest niepełnosprawne lub musi na stałe przyjmować jakieś leki to oczywiste jest, że jego usprawiedliwione potrzeby będą tym samym większe i możesz liczyć na alimenty w wyższej wysokości.

Na koniec warto dodać, że pod pojęciem usprawiedliwionych potrzeb dziecka kryją się nie tylko jego podstawowe potrzeby, których niezaspokojenie zagraża jego życiu, takie jak: mieszkanie, jedzenie czy ubranie. Ustalając je sąd bierze pod uwagę również potrzebę zaspokajania zainteresowań czy uzdolnień Twojego dziecka. W Twoim wypadku będzie więc możliwe, że jako usprawiedliwioną potrzebę zostaną uznane nauka jazdy konnej czy czesne za naukę w szkole muzycznej. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Składając pozew o zasądzenie alimenty pamiętaj, aby jak najdokładniej opisać wszystkie szczegóły dotyczące kosztów utrzymania Twojego dziecka. Im szczegółowiej to zrobisz tym lepiej  🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *